CÍSAŘSKÝ ŘEZ: Módní trend, nebo lékařská nezbytnost? Proč dnes nechybí v žádné porodnici?

Aktualizováno 27.9. 2017 14:38
malé lásky císařský řez
Zdroj: Nova.cz

Ve dvou posledních dílech dokureality Malé lásky lékaři rozhodli, že je nutné provést císařský řez. Porodní asistentka i lékař se snaží vždy o to, aby porod proběhl co nejpřirozeněji. V některých případech je ale lékařský zákrok pro zdraví dítěte i matky nezbytný...

Přehrát poslední díl

Císařský řez neboli sekce, patří mezi nejstarší porodnické zákroky. První zmínky o této technice se objevily už ve starověku a samotný název je odvozen z latinského slova caedere - řezati, nikoli od „císař“. Tento název se pravděpodobně odvíjí od mimořádnosti výkonu. Dnes ale naopak patří mezi k nejčastějším operacím v porodnictví. Podle posledních statistik je císařským řezem ukončováno celých 20% porodů.

V minulosti byla úmrtnost matek po provedení zákroku téměř 100%. Důvodem byla infekce, která se dostala do rány vlivem nesprávných hygienických zásad při operacích. Děsivá čísla výrazně klesla díky zásadním pokrokům medicíny: objevení antibiotik a krevních skupin. Lékař musí nejprve dobře znát anamnézu rodičky i průběh celého těhotenství a na jejich základě určí, zda může být sekce provedena.

 

Malé lásky - 6. díl - 16
Zdroj: TV Nova

Nova.cz