Aktualizováno 21.9. 2017 10:24

NUTNOST, ČI TABU? Je nezbytné používat při porodu klystýr i dnes? Jaké jsou jeho výhody?

Malé lásky Klystýr
Zdroj: nova.cz/Thinkstockphotos

Před několika lety patřil klystýr do povinné přípravy na porod. Nyní se rodička může sama rozhodnout, zda zákrok podstoupí. Názory na použití tohoto výplachu se hodně liší. Některé maminky si bez něj svůj porod nedokážou představit, jiné ho naopak odsuzují...

Přehrát poslední díl


Klystýr se provádí v první době porodní a slouží k uvolnění malé pánve od stolice, čímž plod získá další prostor. Většinou se aplikuje vleže na boku nebo na zádech s pokrčenýma nohama. Porodní asistentka zavede budoucí mamince do konečníku rektální rourku (gumová hadička). Žena by se měla snažit nestahovat svaly a zhluboka dýchat. Po tomto zákroku by neměla jít rodička alespoň čtvrt hodiny na WC.


 


Rodička si může vybrat i šetrnější variantu. Projímadlo předepíše lékař a vyjde levněji. Použití je velmi jednoduché. Lahvička se jen krátce protřepe, dokud nevznikne pěna. Pak se odstraní víčko a žena si zavede trubičku klystýru do konečníku. Stlačováním lahvičky dojde k vyprázdnění pěny a roztoku do tlustého střeva. Stejně jako u klasického klystýru však musí žena vydržet zhruba půl hodiny bez návštěvy toalety.
 

 

Aplikaci klystýru podstoupí v 5. díle dokureality Malé lásky dvě maminky. Jak to obě zvládnou se můžete vidět na Nova Plus, kde najdete celý díl.

 


NEPŘEHLÉDNĚTE:

 

Nova.cz

Diskuze

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.