DULA U PORODU: Může rodičce opravdu pomoci? Co přesně vlastně dělá? Zdravotnické služby to nejsou

Publikováno 10. 10. 2017
Žena po porodu
Zdroj: Thinkstockphotos

Každá nastávající maminka si příchod svého potomka představuje jinak. Jedna chce rodit sama, druhá si přeje u porodu tatínka a některé ženy si na porodní sál berou dulu. Kdo to je? A jak může rodičce pomoci?

Přehrát poslední díl

 

Dula je speciálně vyškolená žena, která rodičce poskytuje při porodu psychickou i fyzickou podporu. Snaží se ji informovat, povzbuzovat a hlavně pomáhat. Na rozdíl od porodní asistentky ale neposkytuje zdravotnické služby.Mnoho maminek přemýšlí nad tím, jestli jim přítomnost duly nepřinese při porodu komplikace v podobě nevole u zdravotnického personálu. Jestli na ni nebudou koukat třeba jako na problematickou rodičku, což se v minulosti občas stávalo. V dnešní době jsou ale lékaři i porodní asistentky k dulám přívětivé. Uvědomují si, že budoucí mamince je tato žena opravdu velkou oporou a poskytne jí pomoc, díky které mají pak oni snadnější práci.

 

V naší republice vznikla v roce 2001 Česká asociace dul (ČAD) a v roce 2009 České duly (ČD) zabývající se přípravou a dlouhodobým vzděláváním dul. Na jejich webových stránkách si může každá žena najít seznam dul působících v současnosti v ČR. Zde jsou také uvedeny osobní zkušenosti a dojmy rodičů, kteří již tuto službu využili.

 

Anketa

Zvolily byste si dulu při porodu i vy?

Hlasovalo 214 lidí.Přítomnost duly u svého porodu si zvolila maminka, kterou uvidíte v dokureality Malé lásky. Jak celý porod probíhal, a jak to nakonec dopadlo, můžete sledovat již ve středu 11. 10. od 21:30 na TV Nova.

 
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Nova.cz